Zastav se... nadechni se... začni žít.

Březen 2013

Výstřednost nebo excentricita dráhy...?

25. března 2013 v 17:42 | Elena |  Problémy (ne)všedního života
Ha. Výstřednost. Slovo dělané přímo pro mě. Pro tu, co má ráda pořádek (i ten chaotický) a všechny věci jakžtakž na svém místě. Jednou za čas se sice odvážu a vázu na stole posunu o trochu doleva, abych na chvíli popustila uzdu svému rebelskému já, ale jinak mám ráda jistý řád, jakýsi základní stavební kámen.
Výstřední může být pravděpodobně každý - jen opravdoví experti to dotáhnou až do extrému. Zřejmě stačí jen trošku odvahy, aby dotyčný dokázal vystoupit z proudu bílých oveček, přebarvit se na tu černou a popřípadě jít čelem proti danému směru.

Nejpoužívanějším synonynem je zřejmě - podivnost, zvláštnost. Trošku to zavání hádkou o tom, zda-li člověk musí být zákonitě divný kvůli svému názoru (odvaze) jít proti davu. Nebo alespoň mimo něj... Tomuhle tématu bude lepší se vyhnout- pro bezpečnost všech zúčastněných, jelikož na tenhle námět se u nás ve třídě najde čas skoro každý den, takže znám spoustu názorů či argumentů - nebyla bych k zastavení. ;-)

Kdyby se někdo ptal, tak právě jsem trošku zblblá z fyziky- ty testy jsou smrtící - a ten název je celkem pěkný (navíc mě nenapadal žádný schopný název článku ;-)). Takže, kdyby někdo měl zájem, tak:

Excentricita dráhy (neboli výstřednost) je jedním z elementů dráhy, popisujících pohyb kosmického tělesa (přirozeného nebo umělého) v kosmickém prostoru. Vyjadřuje kruhovost, resp. nekruhovost dráhy.


Wikipedie je tak hodná a dokonce mi poskytla vzoreček na výpočet (kdyby někdo měl velký, velký zájem)


e = \frac{\varepsilon}{a}=\frac{\sqrt{a^2-b^2}}{a}
Ale jednou. Jednou to přijde. Jednou přijde ten správný čas a já slibuji, že tu vázu posunu až na kraj stolu... :)


Elena

Zatím spolu, zatím živí

10. března 2013 v 18:45 | Elena |  Ztráty a nálezy
,,Chci si to s tebou rozdat." ,,Oni ti něco píchli?"

Nevěřila bych, že někdy uvidím akční thriller, u kterého se budu lámat smíchy v pase (ať už nad jeho totální blbostí nebo jeho skvěle formulovaným humorem). V podstatě jsem na něj narazila úplně nenápadně při přepínání kanálů v televizi a hledání něčeho, čím bych mohla trochu zabít nudu večera. A trefila jsem se.