Zastav se... nadechni se... začni žít.

Květen 2014

Dospělost nikam neuteče.

31. května 2014 v 19:40 | Elena |  Svět naivních bláznů
Původně náběh na fejeton do hodiny češtiny, poté však jen poslouchání hudby a mírně sarkastické zamyšlení.

Já vím. Varovali nás. Říkali, že to nebude nic lehkého, ale kdo by jim tehdy věřil? Tenkrát, když byl svět ještě nohama v papučkách na zemi, obloha byla růžovo-žlutá a papkali jsme žížaly. Pak nás však všechny sebrali a postavili na bílou startovní čáru. Před námi se rozprostíral jen hluboký prales protkaný problémy, křikem, slzami a bolestí. Nedali nám mapu, vyšlapaná cesta neexistuje. Kolem jen všudypřítomný dech těch, kteří s rozklepanýma nohama strachem stáli a s posledními vteřinami před startem se snažili připravit na to, co je mělo čekat uvnitř. Dali nám pouze jednu radu. Přežijte.

Paladinovo proroctví: Probuzení | Otevři všechny dveře a probuď se

5. května 2014 v 20:46 | Elena |  Knihy v mých myšlenkách
Kniha: Paladinovo proroctví
Autor: Mark Frost
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2012
OTEVŘI VŠECHNY DVEŘE A PROBUĎ SE.


Stěhování z místa na místo. Snaha být průměrnou rodinou. Nevybočovat. 100 tátových pravidel pro život. A k tomu ti divní chlápci v černých čepicích, kteří ho sledují. Proč? Kdo ví? Možná to má souvislosti s jeho neobvyklými schopnostmi. Přeci jenom, pět kilometrů uběhnout pod tři minuty už něčím zavání. A k tomu ještě výsledky inteligenčního testu, bez jediné chyby. Přijmutí na prestižní školu pro mimořádně nadané děti se jeví jako samozřejmost.

PRAVIDLO Č. 3: NEUPOZORŇUJ NA SEBE.

Will West žije velmi podivný život. S rodiči nestráví na jednom místě déle, jak patnáct měsíců, neustále se totiž stěhují. Od dětství je zvyklý s nikým nevázat přátelství, která by stejně neměla budoucnost a celkově se ostatním lidem vyhýbat. Rodiče mu kladou na srdce, aby se snažil co nejméně vybočovat z průměru, neoslňoval svými sportovními výkony, ani svými známkami ve škole. Táta mu kdysi věnoval knížečku, kde jsou napsaná jeho pravidla pro život, kterými by se měl Will řídit, pokud chce přežít.

Ve stínu černých ptáků | Usmívej se a vyvolej mrtvého

3. května 2014 v 18:05 | Elena |  Knihy v mých myšlenkách
Jméno autora: Cat Wintersová
Název knihy: Ve stínu černých ptáků
Název nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013
Seď klidně.
Usmívej se.
A vyvolej mrtvého.


Rok 1918. Válka je v plném proudu, stejně jako mohutné vlny pandemie španělské chřipky, bezohledně se valící světem a zanechávající po sobě bezbranné oběti. Další roztříštěné kousky smutku a beznaděje v životě šestnáctileté Mary Shelley Blackové, jejíž otec byl za své názory proti válce zadržen a poslán do vězení a její kamarád z dětství odešel do války. Mary se přestěhuje ke své tetě, která po smrti manžela zůstala v domě v San Diegu sama. Nemůže chodit ven, okna zůstávají zavřená a jedinou společností po celý dlouhý den jí je černý pták Oberon a všudypřítomný pach cibule.